УКРАЇНА БОРЕТЬСЯ НЕ ЛИШЕ ІЗ ЗОВНІШНІМ ВОРОГОМ…

Повномасштабна війна, необхідність допомоги Збройним силам України та внутрішньо переміщеним особам об'єднала українців навколо спільної мети: відсічі ворога, забезпечення військовослужбовців всім необхідним, надходження гуманітарної допомоги у найнеобхідніші регіони, допомоги українцям, які вимушені були покинути свої домівки та міста у пошуках безпеки, активізували волонтерську діяльність, масштаби якої важко переоцінити. 

Незважаючи на обстріли, окупацію, відключення електроенергії, фінансову скруту та воєнні злочини російських військ проти українського народу, волонтерський рух продовжує діяти.

Волонтерські організації відіграють вагому роль у забезпеченні ресурсами українських військових (Збройних сил, Національну гвардію, інших формувань), а також у допомозі українцям, які постраждали через війну. Серед них виділяють:

«ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ»

Фонд закуповує обладнання, яке допомагає рятувати життя військових, зокрема, тепловізійну оптику, квадрокоптери, автомобілі, системи захисту та розвідки.

Це перша благодійна організація в Україні, яка отримала ліцензію на закупівлю та імпорт товарів військового та подвійного призначення. 

«Рятуємо життя і творимо історію разом із вами!», - основне гасло фонду.

«БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД СЕРГІЯ ПРИТУЛИ»

Відома українська благодійна організація, яка спеціалізується на допомозі Збройним силам України та постраждалим від російсько-української війни.

Сергій Притула допомагав армії як приватний волонтер, відколи росія почала окупацію Криму та Донбасу.

Від початку повномасштабного вторгнення, було відкрито мілітарний штаб для допомоги військовим та штаб гуманітарної допомоги цивільним на окупованих територіях і в радіусі 70 кілометрів від лінії фронту.

«АРМІЯ SOS»

Це волонтерська організація, діяльність якої полягає у:

- виготовленні безпілотних літальних апаратів та розвідкою за їх допомогою;

- закупівлі та програмуванні планшетів для артилеристів;

- постачанні автотранспорту, радіорозвідувального обладнання, глушників для зброї тощо.


«КРИЛА ФЕНІКСА»

4 березня 2014 року розпочала роботу одна з провідних волонтерських організацій допомоги українським військовим - «Крила Фенікса», засновником якої є український підприємець Юрій Бірюков.

Основна мета, яка стоїть перед організацією - оснащення української армії засобами індивідуального нелетального захисту (бронежилетами, касками), лікування поранених бійців, ремонт будівель військових частин, придбання індивідуальних аптечок. 

Відзнака Президента України «Золоте серце», яка символізує відданість волонтерів Україні та захисникам нашої держави, була вручена 77 представникам українського волонтерського руху, серед яких багато відомих волонтерів та працівників благодійних фондів, які раніше вже отримали державні нагороди. У переліку, зокрема, є Роман “Сініцин” Балан (екс - “Народний тил”, а тепер Фонд Сергія Притули), Андрій Римарчук із БФ “Повернись живим”, співачка Дар’я Астаф’єва, Наталія Воронкова, Івона Костина на інші.

Сьогодні волонтери продовжують допомагати нашим військовим, ветеранам та внутрішньо переміщеним особам, відстоюючи право кожного українця на гідне життя у демократичній країні.

Відповідальність за нецільове використання гуманітарної допомоги 

На жаль, поряд із доброчесними волонтерськими організаціями, які роблять усе можливе для наближення нашої перемоги, знаходяться ті, хто збагачується на гуманітарній допомозі чи благодійних пожертвах, нехтуючи законами моралі.

За даними Національної поліції України, від початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну було зареєстровано понад чотири сотні кримінальних проваджень пов’язаних із незаконним використанням гуманітарної допомоги псевдоволонтерами. У цих кримінальних провадженнях оголошено про підозру 79 особам.

«Ці особи понесуть кримінальну відповідальність за свій злочин. Але найгірше в таких історіях — це тінь, яку кидають зловмисники на діяльність справжніх волонтерів»

Ігор Клименко, Начальник Національної поліції

Виглядає особливо цинічним, коли в умовах воєнного стану поліція, яка працює в посиленому режимі,  фіксує випадки розкрадання гуманітарної допомоги.

На початку квітня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги». Цією нормою було доповнено статтю 201-2 Кримінального кодексу України, якою встановлено кримінальну відповідальність за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги такого змісту:

  • продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, - караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.
  • ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, - караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.                                                              
  • ті самі дії, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Однак, наведені негативні сторони ні в якому випадку  не повинні впливати на зменшення обсягів надходження гуманітарної допомоги в країну та знижувати масштаби волонтерства всередині. Допомога є необхідною, але доречно це робити через перевірені організації, волонтерів з чистою репутацією, а кошти надсилати на офіційні рахунки.


«Сьогодні волонтери – це найпотужніша частина громадянського суспільства України. Це рух, який об’єднує всі міста й громади нашої держави та всі соціальні групи. І це ідея, яка залучає до української боротьби за свободу мільйони людей із різних країн світу»

— Володимир Зеленський, Президент України

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Scroll to Top