“MRIYA” – Як кіберполіція та волонтери протидіють російським окупантам в Інтернеті?

Підтримати наших військових, простих громадян, а також протидіяти ворожим ресурсам в медіапросторі та поширювати правдиву інформацію в мережі є критично необхідним. На сьогодні, проєкт "MRIYA", який спільно створили кіберполіція та волонтери від початку повномасштабного вторгнення є найбільшою спільнотою, яка блокує російських агресорів. Про те як відбувається процес боротьби з кремлівськими пропагандистами та як долучитися до кібервійська, дізнавалася Діана Мосора.

Старша інспекторка Управління протидії кіберзлочинам у Львівській області Валерія Івкова розповідає про деталі проєкту та показує інструкцію як протидіяти російським окупантам у телеграм-каналі за допомогою бота, який має назву "StopRussia MRIYA".

Як відбувається процес блокування ворожого ресурсу та хто це може зробити?

З формуванням ворожої бази нам допомагають волонтери. Яскравий приклад, це майже кожен підліток, кожен користувач інтернету, який має акаунт у соціальних мережах. Зокрема, наприклад, в "Тік Тоці" потрапляють в рекомендації профілі, які вороже налаштовані до нас. Людина може надіслати самостійно одну скаргу, але це одразу не вирішить проблеми. Потрібно назбирати певний відсоток від загальної аудиторії того чи іншого каналу. Тобто якщо у нас є 100 підписників, то потрібно 50-60 скарг, щоб заблокувати ворожий канал, а якщо це блогер-мільйонник, 300-500 тисяч таких скарг.

Насправді інструкція користуванням боту не складна й впоратись зможе кожен. Якщо Ви помітили ворога в інтернеті, скопіюйте посилання на цей акаунт й додайте його через бот «StopRussia | MRIYA» як ресурс на блокування. Наступний крок - описуємо проблему, що саме бентежить, тобто чи це здійснення шахрайських дій, чи це здійснення пропаганди. Після цього, цей ресурс потрапляє на модерацію й надалі перевіряється модераторами на відповідність антиукраїнським поглядам. Коли ж встановили певні ворожі ознаки, тоді у цьому ж боті в рандомному поряку людина отримує посилання з коментарем, який потрібно надіслати за допомогою кнопки "Надіслати скаргу на ресурс" або ж якщо це ворожий канал, який має велику аудиторію, то відправляється у канал «StopRussia | MRIYA» -

Сервіс "StopFraudMriya що це?

З метою, скажімо так, популяризації безпечного придбання товарів було створено бот "StopFraudMriya". Це сервіс, за допомогою якого можна перевірити чи є номер телефону, банківської картки або банківського рахунку виявлений як шахрайський, тобто чи була здійснена на нього скарга. Також у цьому боті є можливість отримати поради від кіберполіції. Тут описані найбільш розповсюджені схеми шахрайства та як діяти в таких ситуаціях. Таких схем наразі є 6. Якщо людина стала жертвою шахрая, тоді вона може натиснути кнопку "Повідомити про шахрайство" та їй в автоматичному режимі видається послання на сайт кіберполіції. Форма зворотного зв'язку, де вона може написати заяву в електронному форматі.

Протягом цього року вже траплялися прикрі випадки, про один із яких згадує Валерія.

Наприклад, в масштабах країни на початку року було затримано організовану групу осіб, яка розсилала фішингові посилання в СМС-повідомлення на мобільні номери телефонів із текстом "У зв'язку з війною отримайте благодійну допомогу". Люди переходили за цим посиланням, залишали свої персональні дані, номер банківської карти та CVV код, а тож надавали інформацію про свої банківські рахунки. Надалі замість зарахування - кошти з карти списувалися.

Валерія Івкова розповідає, що також існує ще один сервіс - «Scamfari», за допомогою якого, користувачі можуть перевірити листи, повідомлення та інші електронні повідомлення на наявність ознак шахрайства.

Яка активність шахрайських дій була на початку війни та зараз ?

За кількістю звернень важко сказати. Єдине, що можу зазначити, що змінився вектор шахрайств. Якщо до війни, наприклад, це були продажі товарів, які не існують. Той самий фішинг, але спрямований більше на "OLX" доставки або щось схожого плану, то зараз тематика шахрайств має військовий характер. Минулого року по Україні траплялися такі ситуації, коли оголошували псевдоевакуації, наприклад, з Маріуполя. Шахрайський збір на військових у фонди, здача в оренду майна, якого не існує.

Як кіберполіція популяризує проєкт "MRIYA" у молодіжному просторі?

Ми започаткували спільно з управлінням освіти міста Львова таку акцію у школах, коледжах, училищах й проводимо лекції з кібербезпеки. Тобто пояснюємо дітям як потрібно діяти в тих чи інших соціальних мережах, що можна публікувати, а що ні. Ми поєднуємо цю лекцію з цим проєктом і на реальних прикладах розповідаємо, як правильно потрібно поводитись в таких ситуаціях. Обговорюємо типові шахрайства, чому банк не інформує про те, що він має намір заблокувати картку та чому саме так діють шахраї.

Також ми торкнулися до теми неліцензійних програм, які на сьогодні дуже активно діють та поцікавилися у Валерії які є загрози й яка настає кримінальна відповідальність за використання неліцензійного програмного забезпечення.

Найперше людина, яка встановлює таке неліцензійне забезпечення повинна розуміти, що вона порушує авторські права. Зламані програми містять в собі шкідливий код, який може використовуватись латентно від користувача й тим самим він наражає себе на небезпеку. Порушення авторського права - це злочин, за який передбачено відповідальність у Кримінальному кодексі Україна за статтею 176. Єдине, що ця стаття є приватного обвинувачення, безпосередньо власник того чи іншого ПЗ повинен написати заяву, тобто звернутися до поліції.
Добре коли на комп'ютері є встановлений антивірус. Навіть безплатна програма - це 70-80 відсотків захисту комп’ютера. Якщо ж Ви помітили дивні ознаки, наприклад, рухається мишка, включається камера, файли переміщуються чи додаються, тоді насамперед перевіряємо антивірусом і звертаємось до поліції.
Кримінальна відповідальність за несанкціоноване втручання техніки під час воєнного стану посилена й строк становить до 15-ти років позбавлення волі.

Ми закликаємо усіх небайдужих українців вступати до найбільшої інформаційної армії, яка знищує російську пропаганду та навчає громадян основам кібергігієни. Наближаємо перемогу разом, адже кожен українець - воїн на своєму фронті!

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Scroll to Top