“Третя після опівночі”: відчути мистецтво на дотик в музеї у темряві

Чи знаєте ви як "бачать" світ незрячі люди? Чи можливо на дотик відчути усмішку Мони Лізи й зрозуміти як вона посміхається кутиками губ, відчути її руки та волосся?

"Мона Ліза"

Авжеж можливо, і зробити це можна у львівському музеї темряви «Третя після опівночі/ 03:00». Така назва неспроста, адже пов'язана з тим, що третя після опівночі вважається найтемнішим часом доби. Експонати не можна побачити, а лише відчути на дотик, а краще розпізнати мистецтво у темних кімнатах й дослідити його по-новому допоможуть незрячі гіди. Формат екскурсії унікальний і надзвичайно цікавий, адже під час прогулянки музеєм також присутні й інші активності при світлі, під час яких можна навчитись писати шрифтом Брайля та пограти в тактильні ігри.

Це темрява, яка нагадує космос без жодних зірок. Хоча… можливо одну наприкінці екскурсії завдяки магії ви все-таки побачите.

Перевірити свої органи чуття та відчути мистецтво з іншого ракурсу спробувала й журналістка "ТрибунаЛу" - Наталія Проць.

"Мене привітно зустріла адміністратор музею Яна й ознайомила з правилами та супроводила до місця зустрічі з гідом – Катериною. До речі, однією з фішок є те, що відвідувачі зможуть побачити екскурсовода лише після проходження квесту. Тому я мала змогу лише уявити як виглядає ця людина з дуже приємним та ніжним голосом.
Експозиція "Мистецтво на дотик"

За темними шторами відвідувачів чекає не менш темна кімната. Перші хвилини можна описати декількома словами: страх, цікавість та емоційність.

Екскурсовод поділилась, що у деяких людей спочатку може бути тривога, проте у процесі дослідження усе зникає, а залишаються лише позитивні емоції та враження.

Розповідаючи про процес екскурсії, Катерина привела мене до столика на якому стояв санітайзер та перший експонат. Дуже незвично відчувати те, чого ти не можеш побачити навіть з відкритими очима. Здогадавшись що це за предмет, я дуже зраділа. Гід одразу ж мене похвалила і я на секунду відчула себе маленькою дитиною. У кімнаті було досить багато експонатів, які все більше й більше вражають. Ви відчуваєте картини, архітектуру на дотик. Можете власноруч порахувати скільки поверхів має Львівська Ратуша.

"Ратуша"

Наступна частина екскурсії музеєм відбувається при світлі. Катерина провела мене в іншу кімнату, де розташований столик, на якому ми розпочали знайомитися із шрифтом Брайля, в основі його комбінації є 6 випуклих крапочок. На столі вас чекатимуть спеціальний трафарет, а за допомогою маленького грифеля потрібно писати букви. Також відвідувачі мають змогу розшифрувати передбачення, які написані цим шрифтом.

Власне основною місією цього проєкту є руйнування стереотипів ставлення до незрячих людей і збільшення їх працевлаштування та збільшення доступності до мистецтва.

Жінка розповідає, що незрячою є ще з народження "До 3-4 років я ще розрізняла кольори, тому зараз уявлення про них є. До 9 років було світловідчуття, тобто я могла сказати, коли світло, коли темно".
Катерина - гід "музею у темряві"
На моє запитання про те, як Катерина натрапила на цю роботу вона каже:" Я давно знала про київський музей та була у них на екскурсії. Коли дізналась, що у Львові планують відкрити філіал дуже зраділа. Згодом я особисто познайомилася з керівницею – Аліною Марненко та безпосередньо підтримували зв’язок. А після стажування одразу отримала місце у чудовому та дружньому колективі".

Окрім екскурсій у темряві адміністратор - Яна розповіла, що у Львові більшість форматів лише впроваджуються відповідно до тих, які є у Києві:

У нас планується відкриття побачень в темряві. Також буде відкриття формату прогулянки у темряві, орієнтовно це буде восени. Серед цікавих інтерактивних заходів ми проводимо кінопокази зі спеціальним аудіоописом, який буде описувати все, що відбувається на екрані, а відвідувачі мають змогу дивитись фільми у масках. Тобто це прекрасний формат аби познайомити відвідувачів з тим, як може дивитись фільм незряча людина.

Також зараз доступні ще два формати: "Квест чуттів" та командний квест для групи дітей до 20-ти осіб.

Нагадаємо, що львівський музей є філією Київського, який працює вже з 2017 року, а свої двері для відвідувачів міста Лева відкрили цього року в березні. Тому усі охочі львів'яни та гості Галичини зможуть дослідити мистецтво в темряві й відкрити для себе нові емоції та деталі за адресою - вул.Личаківська 8.

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Scroll to Top